Natryskiwanie cieplne to proces technologiczny polegający na naniesieniu materiału na powierzchnię podłoża w postaci drobnych cząsteczek, które są podgrzewane do wysokiej temperatury i rozpylane na powierzchni elementu. Celem tego procesu jest poprawa właściwości powierzchni materiałów, takich jak odporność na zużycie, korozję, wysoką temperaturę, czy twardość. Jest to jedna z metod zaliczanych do specjalnych procesów spawalniczych. Jej największą zaletą jest minimalna ilość ciepła wprowadzanego do materiału podłoża podczas natrysku, co eliminuje ryzyko odkształceń cieplnych, typowych dla procesów napawania.  

 

 

Właściwości:

 

  • Dobór technologii natryskiwania oraz rodzaju materiału powłoki zależy od specyfiki pracy elementu, jego wymiarów, wymaganej twardości i innych czynników eksploatacyjnych.  
  • Proces regeneracji przez natryskiwanie cieplne stosuje się w przypadku elementów narażonych na korozję, erozję lub oba te czynniki, a także pracujących pod stałym lub zmiennym obciążeniem.  
  • Powłoka łączy się z materiałem podłożowym w sposób adhezyjny. W zależności od metody i rodzaju materiału dodatkowego, przyczepność powłoki do podłoża wynosi od 30 do 120 MPa.  
  • Ze względu na brak pełnego połączenia metalurgicznego między powłoką a materiałem podłożowym, powłoki natryskiwane nie są odporne na punktowe naciski.